Ikonka

„Pabianickie dobre rady na odpady”

„Pabianickie dobre rady na odpady” to projekt o ogólnej wartości 206 779,79 zł zrealizowany w okresie od 30.06.2016 r. do 15.12.2016 r. w ramach konkursu pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – edycja 2016” dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 155 084,84 zł.

W ramach projektu przeprowadzono:

  • montaż zdrojów wodnych w dziewięciu pabianickich placówkach wraz z tablicami zawierającymi treści informacyjno – edukacyjne dotyczące segregacji i recyclingu odpadów. Przy zdrojach zamontowane zostały również wertykalne mini-ogrody wykonane z odpadów takich jak stare palety i butelki PET jako przykład tzw. upcyclingu oznaczającego zmianę wartości odpadów poprzez wytworzenie z nich przedmiotów użytkowych
  • wystawiono dziesięć spektakli teatralnych dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, których celem była nie tylko wspólna zabawa, ale przede wszystkim nauka o tym co to jest recycling, ekosystem oraz prawidłowa segregacja odpadów.
  • zakupiono saturator tzw. „mobilne źródło wody”. Zakup ten pozwala promować picie czystej i zdrowej wody z pabianickich kranów bez konieczności używania butelek typu PET
  • emisję audycji radiowych o treściach ekologicznych, których celem było podniesienie świadomości ekologicznej odbiorców poprzez prezentowanie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami i zapobieganiu ich powstawania. Przygotowano również folder informacyjno-edukacyjny ze zdjęciami 3D.
  • zorganizowano konkurs dla uczniów pabianickich gimnazjów i Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Pabianicach pn. „Na Święta podaruj butelce PET drugie życie” – była to propozycja aktywnej edukacji ekologicznej zapewniającej nie tylko świetną, twórczą zabawę ale także wspólne spędzenie czasu osób przygotowujących prace na konkurs.

Grupą docelową podczas realizacji projektu były przedszkolaki, uczniowie pabianickich podstawówek i gimnazjów oraz mieszkańcy Pabianic korzystający z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej, a głównym założeniem było podniesienie ich świadomości prozdrowotnej i ekologicznej.

Do góry