Pabianicki Rowerowy Rajd Ekologiczny „Na dwóch kółkach do Dużej Wody”.
Rajd jest wydarzeniem plenerowym o charakterze rekreacyjno-sportowym promującym prozdrowotny styl życia oraz wiedzę ekologiczną z zakresu ochrony przyrody i zasobów wodnych. Jest to aktywna metoda prowadzenia edukacji ekologicznej w terenie, na świeżym powietrzu.
W regionie łódzkim jest ponad 100 szlaków rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki województwa łódzkiego – na dwóch kółkach można wybrać się na wyprawę m.in. szlakiem bursztynowym, pałaców i dworów czy Puszczy Bolimowskiej. W projekcie zaproponujemy pabianiczanom trasę do Pomnika Przyrody „Duża Woda”, znajdującego się w okolicy Mogilna i Chechła. Jest to bagno w otoczeniu przepięknego lasu, chroniącego faunę i florę. Do pakietów startowych dołączymy nieodpłatnie propozycje kilku innych tras przebiegających po znajdujących się dookoła miasta terenach zielonych, pozwalających podziwiać urok łódzkich rzek: Dobrzynki, Grabi, rzeki Jasieniec, Neru czy Łódki. Osoby, które zdecydują się skorzystać z tych propozycji dotrą w wiele malowniczych zakątków, w tym zabytkowego młyna wodnego w Talarze, wspomnianego wyżej Pomnika Przyrody „Duża Woda”, Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Mogilno.
Popularyzowanie dwóch różnych świąt ekologicznych to próba pokazania różnorodności problemów i zagadnień z zakresu ochrony środowiska. Zorganizowanie rajdów w dwóch różnych porach roku ma na celu pokazanie zmienności i piękna przyrody w dwóch odsłonach: jesiennej i wiosennej.
Rajd jest propozycją aktywnego i proekologicznego spędzenia wolnego czasu. Taka inicjatywa sprawia, że ekologia kojarzy się z pozytywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie każdego z nas.
Światowy Dzień Wody to dobry moment, by przypomnieć, że wodę trzeba szanować. Jego głównym celem jest uświadomienie, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Wstępem do rajdu będą przygotowywane przez współpracujące z Wnioskodawcą organizacje: konkursy, zbiórki i inne akcje, mające na celu wprowadzenie do edukacji ekologicznej. Każda z tych akcji, przygotowywana będzie przez innego organizatora i nawiązywać będzie do różnych aspektów ekologicznych. Każda z akcji odbywać się będzie pod patronatem i przy wsparciu Wnioskodawcy i w prosty i przystępny sposób promować będzie idee proekologiczne a także sam Rajd rowerowy i cały projekt, jednocześnie zachęcając do udziału w nim nie tylko uczestników tych akcji, ale też ich rodziny i bliskich. Wspierającymi organizacjami będą Stowarzyszenie Piłki Ręcznej PABIKS w Pabianicach, Pabianickie Towarzystwo Cyklistów, MUKS Włókniarz Pabianice.
Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych w 2022 roku rajd musiał być odwołany, w związku z czym dwa rajdy odbędą się w roku 2023.